Ekonomika aj romantika: Vložka do krbu ako hlavný zdroj tepla

V minulom storočí prevládali v rodinných domoch a rekreačných objektoch otvorené krby, od ktorých sa očakávalo predovšetkým navodenie príjemnej atmosféry. Niekomu neprekážalo, že vyhrejú len jednu miestnosť. Od súčasných vložiek do krbu kachieľ sa priam vyžaduje, aby výrazne znížili náklady spojené s vykurovaním našich domovov.

Ekonomika aj romantika: Vložka do krbu ako hlavný zdroj tepla
Ekonomika aj romantika: Vložka do krbu ako hlavný zdroj tepla (Foto: Bigstockphoto.com)

Krbové vložky a kachle sa usilujeme integrovať do systému vykurovania celého domu a znížiť tak celkovú finančnú náročnosť zaisťovania tepelnej pohody. Jednou z možností je teplovzdušné vykurovanie, ktoré predstavuje lacnejšie a konštrukčne lacnejší variant vykurovania domu alebo rekreačného objektu.

Vložka do krbu a teplovzdušné vykurovanie

Výhody teplovzdušného systému spočívajú predovšetkým v tom, že pomerne rýchlo vykúria vychladnuté priestory. Z toho dôvodu je vhodný najmä pre vykurovanie rekreačných objektov a prikurovanie v rodinných domoch. Vložka do krbu v spojení s teplovzdušným vykurovaním boduje aj nízkou cenou a jednoduchou inštaláciou. Nevýhodou zase je, že sa týmto spôsobom prenáša aj zvuk a pritom sa víri aj vysušuje vzduch, preto nie je vhodné pre alergikov.

Ako zabrániť hluku a prachu?

Prenosu prachových častíc a pachov môžu účinne zabrániť aj vzduchové filtre, ktoré sa pri inštalácii teplovzdušných systémov používajú. Nesmie sa však zabudnúť na ich pravidelnú výmenu. Prenos zvuku sa zase dá zmierniť kvalitnou izoláciou jednotlivých rozvodov.

Jednoduché zapojenie

K rozvodu tepla týmto systémom sú okrem vložky do krbu na drevo potrebné už len ventilačné jednotky, hliníkové hadice, izolácia a mriežky na vývody do miestností. Po pripojení hliníkového rozvodu môžete voliť z dvoch možností. Rozvod je možné ukončiť v stene na niektorom mieste domu a vybaviť ho tepelne odolnou mriežkou. Táto možnosť sa využíva tam, kde je možné využiť aj cirkuláciu vzduchu, napríklad na schodisku spájajúcom prízemie s podkrovím. Druhou možnosťou je napojenie hliníkovej hadice do rozvodného systému, z ktorého sú natiahnuté izolované hadice do jednotlivých miestností.

Text:PR