Fotovoltika na streche: dostupnejšia ako kedykoľvek predtým

Solárne panely na streche nie sú dávno len estetickou hračkou – vyrábajú reálnu a čistú energiu. Slovenské elektrárne či niektoré firmy vlastnia veľké solárne farmy, ale budúcnosť by mohla patriť aj drobným domácnostiam – teoreticky. Každý by si vedel vyrobiť potrebné množstvo vlastnej energie pre vlastnú potrebu. Pravda, tak ďaleko ešte nie sme – chýba nám potrebná technológia aj infraštruktúra. Ale na polceste už sme.

Fotovoltika na streche dostupnejšia ako kedykoľvek predtým
Fotovoltika na streche dostupnejšia ako kedykoľvek predtým (zdroj: unsplash.com)

Slnko neposiela faktúry. Preto tí, čo zainvestovali do kremíkových článkov zoradených v paneloch, dostávajú nižšie účty za elektrinu. Častejším spôsobom je u nás ohrev vody vďaka slnečnému žiareniu – čo významne tiež šetrí energiu. Fotovoltika však dokáže energiu aj vyrábať a skladovať v batérii pre prípad použita (pretože slnko nesvieti, bohužiaľ, nonstop).

Už niekoľko rokov na Slovensku existuje program Zelená domácnostiam, ktorý pomaly po kolách uvoľňuje dotácie pôvodne zo spoločných fondov Európskej únie pre drobné domácnosti. Niekedy tak môžete získať poukážku až na 50 percent z niekoľkotisícovej investície. Fotovoltika pre domácnosti je lacná, pretože je podporovaná.

Energia zo solárnych panelov prináša domácnostiam čiastočnú energetickú sebestačnosť. Vďaka fotovoltike nemusíte byť úplne závislí na dodávkach elektriny zo siete, využívate vlastnú energiu. Fotovoltaika tiež predstavuje riešenie, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu, pretože solárne panely okrem slnečného svitu, ktorý je obnoviteľným a nevyčerpateľným zdrojom energie, nevyžadujú žiadne palivo, ktoré by znečisťovali ovzdušia či inak zaťažovalo prírodu.

Pre praktických majiteľov sú dôležité dôvody ako tie zariadenia vydržia. Dobrá správa: životnosť je dlhá, porúch nebýva veľa, náklady na údržbu sú tradične nízke. Obsluha je jednoduchá… a inštalácia tiež, aj keď bežný človek si zrejme najmä to skúsený firmu (ktorá je ideálne registrovaným zhotoviteľom, takže si môžete uplatniť zelenú dotáciu). Výroba vlastnej energie je lákavá.

Nakoniec, aby sme boli féroví, je treba spomenúť aj to, že fotovoltika nemôže byť namontovaná úplne všade. Panely sú síce skladné a dáte ich na konzoly kdekoľvek (trebárs na rovnú strechu, ale ideálne na šikmú strechu obrátanú na juh), ale niekedy podmienky nie sú dobré – trebárs strechu zakrýva vyššia stavba.

Nuž a spomenuté skladovanie energie v batériách je tiež dosť nedokonalé – batérie ešte nie sú na takej úrovni, aby to celé bolo efektívne a lacné. Ale časom sa to určite zlepší.

Komerčný článok