Ideálne riešenie otázky zberu dažďovej vody

Určite ste ž počuli o tom, že najlepšie je zalievať rastliny v záhrade iba dažďovou vodou. Okrem toho, že šetríte náklady na vodné a stočné, máte k dispozícií prirodzený zdroj vody, ktorá dokáže pokryť všetky vaše potreby. Je ale dažďová voda skutočne tak dobrá? Aké má vlastne zloženie? A ako ju môžete na vašej záhrade zbierať?

Ideálne riešenie otázky zberu dažďovej vody
Ideálne riešenie otázky zberu dažďovej vody (Foto: unsplash.com)

Všetky tieto otázky podrobne preskúmame, aby sme dospeli k záveru, že dažďová voda je skutočne vhodná.

Čo je dažďová voda?

Dažďová voda je kvapalina, ktorá sa vytvára spolu so zrážkami – dažďom alebo snehom. Do atmosféry sa dostane vďaka vlhkosti z rastlín a stromov, ako aj všetkých vodných útvarov a podzemných vôd, ktoré potom pri dopade na zem poznáme vo forme zrážok. Ide o kondenzáciu vodnej pary, ktorá sa do ovzdušia dostala zo zeme, morí, riek a jazier.

Odborníci tvrdia, že dažďová voda má jedinečné, priaznivé zloženie, ktoré je vhodné na zavlažovanie rastlín. Ide o to, že je oveľa mäkšia ako tá, ktorá tečie v kohútiku. A ak sa chcete presvedčiť o jej ďalších nesporných výhodách, musíte si prečítať celý článok a potom zaobstarať na jej zber špeciálnu nádrž na dažďovú vodu.

Hlavné vlastnosti dažďovej vody

Ľudia hovoria o zázračných účinkoch dažďa na človeka už niekoľko desaťročí, pričom sa spoliehajú na základné tvrdenia týkajúce sa výhod zrážok. Už v staroveku vedeli, že táto tekutina dokáže a pomáha telu lepšie asimilovať všetky druhy potravín.

Ide o jemnú tekutinu, ktorú telo úspešne absorbuje a nezažíva pritom žiadny stres. Pre mnohých je dažďová voda jediný a najlepší liek na pokožku. Pomáha zvlhčovať, zabraňuje vysušeniu a je vynikajúcim prostriedkom na zalievanie, takže ju nenechajte odtekať do veľkého septiku a včas si zabezpečte na jej odchyt nádrž.

V takejto vode nie sú škodlivé látky a nečistoty, na ktoré je technická voda tak bohatá a ľudia s ňou musia zalievať.

Výhody zberu dažďovej vody

Priamym účelom dažďovej vody sú samozrejme zavlažovacie zariadenia. Je to nielen bezplatné riešenie, ale aj pohodlné, pretože nie je nutné pri jej získavaní využiť ľudskú silu.

Dažďová voda má veľmi priaznivý vplyv na rast absolútne všetkých rastlín. Počas skladovania je voda schopná zahriať sa pod vplyvom slnečného žiarenia, takže rastliny nemajú pri zalievaní stres, pretože voda sama zachytáva optimálnu teplotu.

Bohužiaľ, priemyselné podniky, automobilové výfukové plyny sú hlavnými zdrojmi znečistenia ovzdušia, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zloženie dažďovej vody, a preto je pojem „kyslý“ dážď, o ktorom sa vie, že je škodlivý a nebezpečný, medzi ľuďmi dobre známy. Ak o takej viete, musíte použiť filtračné systémy, veríme však, že je takých miest čo najmenej a snažíte sa prírodu v tomto smere chrániť, ide predsa o našu budúcnosť a zdravie.

V každom prípade, dažďová voda nie je návratom do minulosti, ale dobrým základom pre využitie voľných zdrojov nielen pre rast rastlín, ale aj pre potreby domácnosti. Konštrukcia zberných kontajnerov a nádrží na dažďovú vodu je preto veľmi múdre rozhodnutie.

Text:PR