Maľovanie stien svojpomocne – ako na to?

V interiéri dotvára atmosféru množstvo prvkov. Jedným z najvýraznejších je farba stien. Steny svetlých odtieňov priestor zväčšia a oživia. Tmavé farby zas vnesú do priestoru trochu rafinovanosti, odlišnosti a štýlovosti. Maliarske práce vás dokážu vyjsť v tejto dobe poriadne draho. No ak viete ako na to, so správnym návodom a náradím si poradíte aj sami. Všetky naše rady a tipy nájdete v článku.

Maľovanie stien svojpomocne – ako na to? (Foto: unsplash.com)

Príprava na maľovanie

Základom úspechu – nech už robíte čokoľvek – je správna príprava. Platí to aj pri maľovaní. Ako prvé si potrebujete pripraviť všetko náradie. Pásky, fóliu, rebrík, štetce a valčeky, vybranú farbu a vaničku na naberanie farby.

Dôležité je pripraviť aj steny. Očistite ich od prachu a pavučín. Potom môžete ošúchať starú farbu, spevníte a vyrovnáte povrch, natriete ho penetráciou a môžete nanášať farbu. Takto budete mať istotu, že bude farba dobre držať. Ochrannou páskou oblepíte okraje a miesta, ktoré nechcete zašpiniť.

Správny postup

Ak sa chystáte maľovať strop, tak začnite tým. Na maľovanie si prichystajte teleskopickú tyč, aby bolo maľovanie čo najpohodlnejšie. Potom sa pustite do samotných stien. Dodržiavajte všetky pokyny na obale farieb a dobu schnutia.

Najvhodnejšia technika na maľovanie je do písmena W. Bez zdvihnutia valčeka budete toto písmeno maľovať na stenu. Keď bude treba nabrať farbu, tak maľovanie prerušíte, namočíte si valček/štetec do vaničky a zbavíte ho prebytočnej farby, aby nekvapkala. Po zaschnutí potrebného počtu náterov odlepte ochranné pásky, dočistite prípadné kvapky farby a máte hotovo.