Na tepelné čerpadlá spoliehajú politici, firmy i domácnosti, aké výhody môžu priniesť Vám?

Tepelné čerpadlá sú dôležitou súčasťou plánov na znižovanie emisií skleníkových plynov. Zatiaľ čo v prípade výroby energie sa vyspelé štáty Európy spoliehajú čoraz viac na veterné či solárne elektrárne, u výroby tepla majú jasnú dominanciu práve tepelné čerpadlá, ktoré sú dnes najpoužívanejším zdrojom „čistého“ tepla v Nemecku. V severných častiach Talianska sa podieľa na objeme celkového vyrobeného tepla až z 30% a na pripojenie k veľkým projektom dodávajúcim teplo diaľkovo potom čakajú stovky tisíc domácností naprieč Európou.     

Na tepelné čerpadlá spoliehajú politici, firmy i domácnosti, aké výhody môžu priniesť Vám

Tepelné čerpadlá sa tešia obrovskej popularite vďaka svojej vysokej spoľahlivosti, životnosti a veľmi nízkym prevádzkovým nákladom. Nájdete ich pri rodinných domoch naprieč všetkými klimatickými pásmi Európy, teda spoliehajú na ne domácnosti vo Švédsku či Nórsku, rovnako ako obyvatelia Holandska, Veľkej Británie či ľudia v Španielsku a Grécku. Teplo a teplú vodu vyrábajú tepelné čerpadlá zo zdrojov, ktorých je dosť vo všetkých kútoch starého kontinentu, teda zo vzduchu a geotermálneho tepla zo zeme či vody.

Ich nízka náročnosť na miesto a univerzálne použitie robia z tepelných čerpadiel zdroj tepla číslo jedna vo veľkých mestách znižujúcich emisie skleníkových plynov spojených s výrobou tepla pre rezidenčné budovy (tie sa v týchto mestách podieľajú na celkových emisiách skleníkových plynov až zo 40%). Nájsť tak môžeme využitie v podobe:    
• veľkých tepelných čerpadiel umiestnených na brehoch jazier vyrábajúcich teplo pre desiatky tisíc okolitých budov (napr. Vo Švajčiarsku),         
• veľkých tepelných čerpadiel umiestnených desiatky kilometrov od veľkých miest, ktoré svoje teplo dodávajú diaľkovo aj stovkám tisíc budov,         
• projektov zužitkovávajúcich odpadové teplo z priemyselných a infraštruktúrnych objektov, ktoré je následne dodávané domácnostiam v širokom okolí,            
• tisícov jednotiek tepelných čerpadiel umiestnených v bezprostrednej blízkosti ich spotreby (v tomto prípade sa jedná najčastejšie o jednotky tepelných čerpadiel vzduch/vzduch, ktoré sú veľmi skromné na priestor).            

Až pôjdete nabudúce metrom v Londýne, budete sa prechádzať okolo ľadovcových jazier vo Švajčiarsku, obdivovať krásy Toskánska, čakať na trajekt v prístave v Kodani či si pôjdete „len“ nakúpiť do pobočky 3. generácie spoločnosti Lidl, tak vedzte, že všetko toto sú tiež miesta využívajúce tepelné čerpadlá k výrobe tepla.   

Obľúbenosť tepelných čerpadiel rastie strmo aj v  tuzemsku a predajcovia pravidelne hlásia obrovský záujem o ne a svoje zákazky plánujú na mesiace vopred. Na Slovensku nájdete tepelné čerpadlá umiestnené pri veľkých kancelárskych či priemyselných budovách v Bratislave, rekreačných objektoch na úpätí Tatier či veľkého množstva domácností naprieč celým Slovenskom. 

Ak aktuálne riešte otázku dodávok tepla pre Vašu nehnuteľnosť, neváhajte a začnite zbierať informácie o konkrétnych výhodách, ktoré Vám môžu priniesť tepelné čerpadlá, hrubý odhad nákladov na teplo vyrábané čerpadlami môžete nájsť napr. Na tejto stránke webu spoločnosti IVT tepelné čerpadlá.

Text: PR, foto: unsplash