Všetko, čo potrebujete vedieť o okennej klimatizácií

Okenné klimatizácie sú vhodné do priestorov pri ktorých nie je možné umiestnenie vonkajšej jednotky. Nemusíte sa tak v byte či kancelárií trápiť teplom len preto, že nemôžete alebo nechcete robiť stavebné úpravy.

Všetko, čo potrebujete vedieť o okennej klimatizácií (foto – unsplash.com)

Výhody okennej klimatizácie

Potrebujete do svojho domu, bytu alebo kancelárie umiestniť klimatizáciu? Stavebné úpravy súvisiace s umiestnením vonkajšej časti klimatizácie nie je vždy možné realizovať, prípadne sú technicky alebo finančne náročné. Okenná klimatizácia si takéto riešenia nevyžaduje. Úplne postačí okenný otvor, prípadne nový otvor v stene rozmeru klimatizačnej jednotky.

Na rozdiel od iných typov je celá technológia umiestnená v rovnakej klimatizačnej jednotke. Je teda priestorovo menej náročná a jednoduchšia je aj inštalácia. Pri inštalácií by ste mali myslieť aj na izoláciu medzi rámom okenného otvoru a klimatizačnou jednotkou. Dôkladná izolácia zabráni prenikaniu tepla do klimatizovaného priestoru. Efekt tak bude lepší, rýchlejší a samozrejme to bude aj energeticky úspornejšie. V porovnaní s inými typmi je aj cenovo dostupnejšia.

Parametre klimatizácie a miestnosti

Cieľom klimatizácie je zabezpečiť požadovanú teplotu v miestnosti. Aby bol tento cieľ splnený a vy spokojný je potrebné zamerať sa na veľkosť miestnosti a parametre zariadenia. Prvou úlohou bude zistiť objem a plochu miestnosti. Podľa si ho potom môžete vyberať okennú klimatizáciu. Pri každom modely by mal byť uvedený výkon a objem miestnosti, ktorú dokáže klimatizovať.

Čím väčšia miestnosť tým je potrebný väčší výkon. S týmito parametrami samozrejme stúpa aj cena. Nesnažte sa ale ušetriť tým, že si zaobstaráte zariadenie s menším výkonom ako je požadovaný. Miestnosť by sa vám nepodarilo dostatočne vychladiť a investícia by vyšla na zmar.