Z akých materiálov sa vyrába nábytok

Keď si vyberáte nábytok prioritou býva jeho vzhľad, ale nemenej dôležitý je materiál. Drevený nábytok je klasika, aj keď dnes už ho nevidno tak často. Najpoužívanejší materiál je drevotriesková doska, z ktorej sa vyrába sektorový nábytok, kuchyne aj komody.

Z akých materiálov sa vyrába nábytok
Z akých materiálov sa vyrába nábytok (Foto: nabytokmarmex.sk)

MDF a DTD dosky

DTD je označenie pre drevotrieskové dosky, ktoré sú bez povrchovej úpravy. V praxi to znamená, že sú veľmi citlivé na vlhkosť. Keď navlhnú deformujú sa a svoj pôvodný stav nezískajú ani vtedy, keď vyschnú. Preto sa viac ako v nábytkárstve používajú na stavbách.

MDF dosky sú ideálne na výrobu nábytku a tak môžete nájsť sektorový nábytok, rámy postelí kuchynské linky či detský nábytok práve z tohto materiálu. MDF je drevovláknitá doska, ktorá má povrchovú úpravu. Svoju popularitu získali nie len kvalitou, ale aj cenou a nekonečnými dizajnovými možnosťami. Povrch je tvorený akrylom, fóliou, či PVC. Pri nákupe takéhoto nábytku dbajte hlavne na kvalitné prevedenie hrán, aby cez ne neprenikala vlhkosť k doske.

Masívne drevo

Kvalitný drevený nábytok najčastejšie odrádza svojou cenou. Na takýto kus nábytku sa treba dívať ako na investíciu, pretože jeho životnosť je podstatne dlhšia ako životnosť iných materiálov.

Drevo je príjemné, teplé, odolné a jedinečné. Treba si ale uvedomiť, že je to prírodný materiál, ktorý neustále pracuje a nasáva vlhkosť. Keď je umiestnený v blízkosti zdroja tepla, vysušuje sa a môže praskať. Optimálne klimatické podmienky sú vlhkosť okolo 50 % a teplota 20 °C.

Sklo, kov a plast

Z kovu sa používa predovšetkým hliník a oceľ, z ktorých sa vyrába konštrukcia záhradného nábytku ale aj nábytku do interiéru. Sklo sa využíva v kombinácií s ďalšími materiálmi, napríklad ako doska stola, sklo ale musí byť tvrdené. Čo sa plastu týka často sa z neho vyrába záhradný nábytok a lákavá je hlavne je nízka cena. Plast má ale v porovnaní s ďalšími materiálmi krátku životnosť.

Text:PR