Ako správne zavesiť a prezentovať obrazy

Obraz zavesíme väčšinou veľmi vysoko alebo nízko, preto sa na stene vytvára veľký prázdny priestor medzi oboma pozorovaniami. To je však chyba. Viete, ako, kde a do akej výšky máte správne umiestniť obraz alebo iné umenie, ktoré chcete prezentovať? Poradíme aj to, ako správne prezentovať.

Ako správne zavesiť a prezentovať obrazy
Ako správne zavesiť a prezentovať obrazy (Foto: unsplash.com)

Ako na správne umiestnenie nad sedačkou

Umelecké dielo zaveste 60 až 100 centimetrov nad sedačkou, skriňou, malou knižnicou alebo poličkou. Platí zásada, že obrazy s väčším rámom pôjdu nižšie ako obrazy s menším rámom. Ak chcete zvýrazniť konkrétny obraz, umiestnite dookola neho niekoľko menších, vďaka tomu vynikne práve ten jeden, ktorý vo vašej domácnosti chcete takto vyzdvihnúť nad ostatné.

Prezentujte ich správne

Okrem zavesenie je potrebné myslieť aj na správne prezentovanie. Vhodné podsvietenie či osvetlenie môže pomôcť. Hlavne ak sa jedná o väčší obraz či rovno celú kolekciu. Ak už budete musieť niečo dokupovať, na internete je ponúk viac ako dosť. Nezabúdajte na zľavové kupóny a zľavové kódy zo stránok https://www.kuponyzdarma.sk/, vďaka ktorým je každý nákup cez internet ešte lacnejší. Ušetriť môžete aj desiatky eur pri každom nákupe, nájdete tam zľavy do známych obchodov ako Alza, Hej, Datart a mnohých ďalších.

Skutočný umelecký skvost alebo kúsok, ku ktorému sa viaže zaujímavý príbeh alebo máte k nemu citový, či iný blízky vzťah, je ho potrebné dostatočne zvýrazniť. Vtedy je na mieste doplnkové svetlo. Dnes je už výber pre doplnkové svetlá viac ako široký, môžete tak vhodne zvýrazniť kus umenia, ktorý preferujete.

Dôležitým faktorom je aj farba steny, na ktorej je obraz zavesený. Vytvára pozadie, ktoré dokáže meniť celkový dojem z obrazu, ktorý takto vie buď zaniknúť alebo o to viac zaujať.