Ako správne vešať záclony a závesy? Ukážeme vám ako na to

Aj keď bola donedávna móda bez záclon a závesov, opäť sa začíname k tomu vracať. Miestnosti vďaka nim pôsobia útulnejšie a štýlovejšie. Samozrejme, majú aj veľmi praktické využitie. Susedia vám tak ľahko neuvidia do okien, a čo sa týka závesov, tak si dokážete spraviť úplnú tmu aj v strede dňa. Ak si neviete predstaviť svoj byt so záclonami, vyskúšajte aplikáciu, kde si navrhnete miestnosti. Občas sa ale stáva, že ľudia poriadne nevedia ako ich zavesiť. My vám dnes ukážeme, ako na správne zavesenie záclon a závesov, aby ste s tým už nikdy nemali problém. 

Ako správne vešať záclony a závesy? Ukážeme vám ako na to (Foto: unsplash.com)

Dôležitá je dĺžka záclon a závesov

Výber záclon a závesov je úplne na vás, no treba ich vyberať hlavne podľa dĺžky. A to nezáleží len od výšky a šírky okna. Pri záclonách je potrebné pamätať na to, že ich riasíte, takže dĺžka by mala byť aspoň dvojnásobná. Ak umiestňujete záclonu priamo na okno, tak stačí rovnaký rozmer, akurát tam bude hustejší vzor. Čo sa týka závesov, tak tam je šírka približne rovnaká, no čo je dôležité zmerať si, je výška okien, resp. vzdialenosť garníže od zeme.

Ako správne vešať záclony a závesy? Ukážeme vám ako na to (Foto: unsplash.com)

Pozor na radiátory

A to platí či už pre záclony, tak aj pre závesy. Ak máte záclony na garníži, siahať by mali tesne pod parapet, určite nie ďalej. Ak sú ale na okne, stačí, ak budú po koniec rámu okna. Takto zabezpečíte, že vám bude teplo dostatočne prenikať do miestnosti. Ak by záclony alebo závesy prekrývali radiátor, tkanina by znížila cirkuláciu tepla a v miestnosti bude cez vykurovaciu sezónu chladno.

Zlé umiestnenie záclon a závesov

Záclony alebo závesy môžete umiestniť dvoma spôsobmi, a to buď na garnížu nad oknom alebo priamo na rám okna, kde bude menšia záclonka jeho súčasťou. V prípade garníže platí, že horná hranica nad oknom by mala byť len niekoľko centimetrov pod ňou. Ak ju umiestnite príliš vysoko, kvôli tomu, že je záclona alebo záves príliš dlhý, nebude to vyzerať dobre. Začnite radšej tesne nad oknom a látku potom skráťte.