Aký typ vykurovania vybrať do novostavby? Porovnanie všetkých výhod a nevýhod jednotlivých typov

Pri stavbe nového rodinného domu je potrebné urobiť množstvo dôležitých rozhodnutí. Či už sú to použité stavebné materiály, konkrétny dizajn interiéru alebo práve typ vykurovania, ktorý by bol najúspornejší, no zároveň dostačujúci pre vyhriatie všetkých miestností. V tomto článku porovnáme všetky možné typy kúrenia a rovnako aj ich výhody a nevýhody.

Aký typ vykurovania vybrať do novostavby? Porovnanie všetkých výhod a nevýhod jednotlivých typov (Foto: unsplash.com)

Rôzne spôsoby vykurovania a ktorý je ten najlepší

Okrem toho, aby ste si na čo najväčšiu úsporu vybrali vhodný spôsob vykurovania, tak je dôležité, aby váš dom vedel teplo udržať. Ak pri novostavbách zvolíte vhodné okná a zateplenie, tak by s tým nemal byť problém, no pri starších domoch s nevymenenými oknami by to už problém mohol byť. To je v podstate iba poznámka na úvod, pretože v tom prípade by sa vám mohli náklady na teplo navýšiť, nech by ste si vybrali akýkoľvek typ vykurovania

Plyn, elektrika a drevo

Vykurovanie plynom je ten najjednoduchší spôsob, ktorý je zo všetkých najhospodárnejší. Základom je vyhrievací kotol, ktorý ohrieva vodu a majú zabudované regulátory, aby sa priestory ohrievali podľa vašich požiadaviek. V mimosezónnom vykurovaní sú obľúbené najmä elektrické vykurovacie telesá. V tomto prípade máte na výber množstvo druhov, no určite sa nedajú považovať za ten najobľúbenejší typ vykurovania.

Drevo je kľúčové pre množstvo rodinných domov, pretože je ním poháňané vykurovanie. Výhodný je hlavne pre tých, ktorí majú dobrý prístup k drevu, vtedy je to aj pomerne lacné, no musíte mať k drevu vzťah. Drevo je rovnako veľmi ekologickým palivom a dá sa použiť aj v kozuboch a peciach.

Ďalšie spôsoby

Jedným zo spôsobov je aj akumulačné vykurovanie, ktoré nie je energeticky náročné a je to najefektívnejšia podoba elektrického vykurovania. Má nižšie prevádzkové náklady a je to ekonomicky porovnateľné aj s vykurovaním na drevo.