Návod na správne vetranie – ako na poriadnu výmenu vzduchu počas celého roka?

Aj keď sa vám zdá vetranie ako banálna vec, aj to má svoj princíp a postup ako by to malo byť najlepšie. Určite ste si všimli, že keď spravíte prievan v dome, začnú sa vám zabuchovať dvere, otvárať okná dokorán a môžu sa vám pri tom roztrhnúť záclony. Zároveň chcete poriadne prevetrať, takže to nejako musíte vymyslieť. No ako?

Návod na správne vetranie – ako na poriadnu výmenu vzduchu počas celého roka? (Foto: pixabay.com)

Vzduch vymieňajte pravidelne

Ak niekto tvrdí, že je vetranie zbytočné, tak je určite na omyle. Vetranie je naozaj užitočné, a to nie len kvôli výmene vzduchu. Je to napríklad veľmi užitočné, ak máte doma vyššiu vlhkosť, čo sa stáva hlavne pri starších domoch a nesprávnej tepelnej izolácií. No vetranie je dôležité aj pre vaše zdravie, keďže nevetraný vzduch je postupne suchší a to nevplýva pozitívne na vaše dýchacie cesty. Klimatizácia pomôže ako pri vetraní, no zároveň ochladí vzduch čo oceníte najmä v letných mesiacoch.

Vetranie – ako na to?

Čo sa týka obdobia, keď je vonku teplo, najlepšie je pootvárať čo najviac okien a spraviť menší prievan. Lepšie je, keď je menej veterno, pretože tak sa vám nebudú zatvárať dvere ani trhať záclony. Čo sa týka ale vetrania v zime, urobte to tak, že necháte okno v polohe medzi vetračkou a otvoreným oknom. Tak zostane len malá medzera a nebude vám tak unikať veľké množstvo tepla, no zároveň sa bude vetrať.