Bývate v podnájme? Tu je pár tipov, ako si zútulniť domov aj bez toho, aby vám patril

V prenajatom byte si obvykle prenajmete aj ten najlacnejší nábytok, žiadne dekorácie a žiadneho ducha priestoru. Nemusíte však hneď zúfať – v nasledujúcich riadkoch vám ukážeme, že aj v cudzom sa dá bývať ako doma!

Bývate v podnájme? Tu je pár tipov, ako si zútulniť domov aj bez toho, aby vám patril
(zdroj: unsplash.com)

Veľké upratovanie

Možno ste mali šťastie a prenajali ste si úplne nový byt, prípadne dôkladne vyupratovaný. Vo väčšine prípadov to však nebýva, a tak úplne prvý krok, ktorý musíte urobiť, je, že všetko dôkladne vyupratujete. Choďte do detailov a nezabudnite ani na takzvané „neviditeľné“ miesta, trebárs za sedačkou, za posteľou či za policou. Pozor si dajte predovšetkým na dezinfekciu kúpeľne a toalety či mastnotu v kuchyni. Najlepšie je aj vytepovať všetky pohovky a matrace. Ak nemáte peniaze na špecializované firmy, postačia vám aj spreje na tepovanie.

Zariaďte sa hoci aj podľa feng šuej

Vyhadzovať, samozrejme, nemôžete – ale schovávať určite áno. Všetko, čo sa vám nepáči alebo jednoducho nepotrebujete, šupnite do skrine alebo na nejaké miesto, kde vám to zavadzať nebude. Ak máte navyše aj nejaký kus nábytku, jednoducho sa dohodnite s majiteľom, že ho dáte načas do pivnice. Porozmýšľajte aj nad tým, či nechcete nejaký nábytok premiestniť – občas sa vďaka tomu dá opticky zväčšiť malý priestor. Riad do kuchyne si kúpte svoj, dnes už nie sú náklady naňho také veľké a nájdete určite aj lacné varianty tanierov, pohárov či iných kuchynských potrieb. Nebojte sa ani spotrebičov ako kávovar, hriankovač a podobne. Vždy si ich pri sťahovaní predsa môžete vziať so sebou.

Textílie vedia spraviť zázrak

Štýlové závesy, deky alebo vankúše dodajú štýl aj neatraktívnemu bytovému priestoru. A na záver samozrejme ešte dekorácie a doplnky. Nielenže totiž priestor zútulnia, ale viete cez nich preniesť aj kúsok seba. Zarámujte si trebárs fotky z dovolenky, pekné kresby alebo maľby, doplňte ich jednou-dvoma vázami na kvety a pár vonnými sviečkami. Počas nakupovania ale myslite na to, aby ladili s priestorom. Najlepšie je preto kupovať neutrálne doplnky ladené do jednoduchých farieb, ktoré dokombinujete do akéhokoľvek priestoru. Na zútulnenie vám teda stačí iba malý rozpočet a trochu citu pre detail.