Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom?

Obyčajné koberce sú na údržbu o čosi menej zložité ako tie, ktoré majú dlhé „vlasy“. Stačí ich vysávať a keď sú špinavé, tak si ich otepujete alebo to dáte na starosť niekomu inému. No keď sa vám vyleje do koberca s dlhým vlasom napríklad pohár vína, môže sa to zdať ako neriešiteľný problém. Ako teda vyčistiť koberec s dlhým vlasom?

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom? (Foto: pixabay.com)

Suchá údržba koberca

Takýto koberec by ste mali udržiavať hlavne suchými metódami, čiže prášením a vysávaním. Na čo si pri tomto type kobercov treba dávať pozor je, že treba vysávať vlásky všetkými smermi a nie len jedným. Takto sa pekne nadvihnú, nebudú také prilepené k spodnej strane a koberec bude vyzerať o čosi lepšie. No a keby ste vysávali len jedným smerom, nedostali by ste odtiaľ všetku špinu a smeti.

Tepovanie

Toto čistenie je o niečo účinnejšie, preto by ste ho mali raz za čas praktizovať. Ak koberec pravidelne vysávate, tak stačí, aby ste koberec tepovali alebo dali tepovať raz za štvrť až pol roka. Pri tepovaní sa koberec vyčistí naozaj hĺbkovo a odstráni sa pri ňom aj zažratá špina a škvrny. Ak chcete tepovať koberec doma, existujú na to už rôzne zariadenia, no s kvalitným prípravkom sa do dá aj ručne. Po tepovaní treba nechať koberec poriadne vyschnúť a pri tomto type koberca to trvá aj 3 dni. Preto ho treba nechať vonku aspoň tie 2-3 dni, inak by mohol nepríjemne zapáchať.