Poznáte cottagecore? Alebo ďalší zaujímavý interiérový štýl

Zunoval sa vám už minimalizmus, Provence alebo Škandinávia vo vašom domove? Máme pre vás ďalší nápad, ako si to u seba doma zútulniť, cítiť sa pohodlne a príjemne a čo je veľkou výhodou, byť zároveň udržateľní a prepojení s prírodou.

Poznáte cottagecore? Alebo ďalší zaujímavý interiérový štýl
(zdroj: unsplash.com)

Urobte si doma chatu

V prvom rade treba povedať, že cottagecore nie je len dizajnový, ale aj životný štýl. Vďaka nemu prepojíte jednoduchosť, osobnú slobodu a sebestačnosť. V skratke ide o romantický štýl zahŕňajúci v sebe prvky prírody. Vďaka tomu u seba doma môžete vytvoriť priestory, ktoré podporia vašu produktivitu a zvýšia vo vás pocit šťastia. Podľa názvu môžete usudzovať, že ide o vytvorenie chatového prostredia, čo zároveň navodzuje akýsi dojem voľna alebo dovolenky a spojitosti s prírodou.

Pestujte a vyrábajte

Keďže ako sme spomínali, ide aj o životný štýl, cottagecore v sebe zahŕňa aj vyrábanie si vlastných vecí. A nielen vyrábanie – na balkóne či záhrade by ste mali pestovať bylinky a žiť tak v podstate do istej miery ako na vidieku. Čo sa materiálov týka, vo vašom interiéri by nemali chýbať kameň, drevo, dekorácie z prútia, čipky, rôznych organických materiálov a najmä zeleň. Nezabudnite ani na kozub – ak máte možnosť umiestniť ho niekam do svojej obývacej izby, určite vidiecky dojem navodí hneď, ako v ňom rozpálite prvýkrát oheň.

Majte aj nedokonalý nábytok

Ako sme už spomínali, doplnky by mali byť predovšetkým z prírodných a organických materiálov, ako je napríklad ľan alebo bavlna, čo sa textílií týka. Voľte skôr neutrálne alebo pastelové farby a dekorácie s potlačou, či už v kvetinovej podobe alebo textúru. Nebojte sa rôznych kombinácií farieb a vzorov. Do štýlu cottagecore neodmysliteľne patria aj obrazy a izbové rastliny, takže nezabudnite ani na ne. Skvelým doplnkom sú aj drevené varešky v kuchyni, drevený podnos alebo doska na krájanie. Na záver ešte pár slov o nábytku. Keďže sme v úvode hovorili o udržateľnosti, je dobré siahnuť do cottagecore interiéru po upcyklovanom nábytku, pokojne aj s nejakými nedokonalosťami alebo drobnými chybami. Pokiaľ rozmýšľate nad tým, či vintage alebo moderný, vhodné sú oboje. Moderný nábytok je ale potom dobré skombinovať s vintage doplnkami.