Rozhodli ste sa, že si skrášlite záhradu dreveným altánkom? Je to nie len pekný exteriérový doplnok, ale aj praktické miesto, kde sa môžete v lete stretávať s priateľmi a organizovať grilovačky. Nie je to zložitá stavba, takže s použitím kvalitného materiálu, náradia a dodržiavaním postupu by sa vám to mohlo podariť.
Použité materiály
Ako prvé by ste si mali premyslieť, aké materiály chcete na stavbu použiť. Keďže bude altánok umiestnený v záhrade, tak by ste mali preferovať hlavne prírodné materiály – drevo a kameň. Najčastejším používaným drevom je smrek – je ľahký, vyzerá pekne a zároveň sa dobre spracováva pri stolárskych prácach. Navyše, je cenovo dostupné a dobre sa s ním manipuluje. Myslite dopredu, napríklad ak zvažujete fotovoltaický panel a jeho umiestnenie, nad takou záťažou strechy je dobré myslieť už pri plánovaní.
Vytvorenie základov
Základom je základ. Aby vám vydržala táto stavba roky bez opráv, nemali by ste podceňovať dostatočnú prípravu. V záhrade si nájdite rovnú plochu, ktorá bude dostupná ku vchodu. Následne vás čaká výber materiálu na podklad – ideálny je štrk, prírodný kameň alebo drevo. Najjednoduchšie na údržbu sú práve kameň a drevo.
Ako postaviť altánok?
Keďže budete altánok intenzívne používať, tak nepodceňujte jeho stabilitu. Altánok ukotvite do jedného metra. Tým zaručíte, že sa stabilita nezmení ani počas zimných mesiacov. Pri stavbe záleží, či staviate murovaný alebo čisto drevený altánok. V prípade murovanej stavby postavte nosné stĺpy, ktoré podoprú strechu, ideálne do stredu každej strany altánku. Následne umiestnite pozdĺžne nosníky, ktoré budú základom pre strechu.
V prípade dreveného altánku postupujte podobne, ako pri murovanej stavbe. Postavte nosné stĺpy z hranolov. Následne ich spojte nosníkmi, ktoré sa stanú podkladom pre strechu. Celý altánok spevnite väzníkmi a základnú konštrukciu doplňte vzpernými pásmi. V neposlednom rade – všetko potrebné kúpite aj online, tu nezabúdajte na zľavové kupóny a kódy, vďaka ktorým ušetríte.