Miešate rôzne čistiace prostriedky? Pozor, tieto by ste nemali!

Najmä tí, ktorí dbajú na ekológiu, používajú na upratovanie a čistenie domácnosti rôzne domáce čistiace prostriedky. Najčastejšie ide o ocot, sódu bikarbónu alebo kyselinu citrónovú. Niektoré čistiace prostriedky však môžu byť pri zmiešaní veľmi jedovaté a toxické aj pri vdýchnutí. Nie vždy teda dosiahnete lepšiu účinnosť prípravkov, keď ich zmiešate. O ktorých kombináciách hovoríme?

Miešate rôzne čistiace prostriedky? Pozor, tieto by ste nemali!
(zdroj: unsplash.com)

Bielidlo by ste kombinovať nemali

Toaletu upratuje určite každý z nás veľmi svedomito a pravidelne. Obyčajné čističe na záchodové misy sú niekedy málo. Chceli ste už niekedy použiť na dočistenie toalety bielidlo? Je to možno lákavé, ale neodporúčame to – kombinácia čistiaceho prostriedku na záchodovú misu a bielidla je totiž nebezpečná. Ich kombináciou vznikne plynný chlór, ktorý môže vyvolať kašeľ, podráždenie nosa i hrdla, dokonca môže spôsobiť aj problémy s dýchaním. Potom tu máme amoniak, ktorý sa pomerne často využíva v domácnostiach na čistenie rôznych predmetov aj spotrebičov. Ak ho zmiešate s jedlou sódou, vytvoríte pastu, ktorá sa dá použiť na vyčistenie odsávača pár. Opäť však neodporúčame kombinovať bielidlo a amoniak. Ich zmiešaním vzniká chemická reakcia, pri ktorej dochádza k tvorbe jedovatého a v určitej koncentrácii dokonca smrteľného plynu. Chýba vám náčinie na upratovanie a čistiace prostriedky? Nakúpte pohodlne, rýchlo a lacno na Aliexpress. Ak neviete, ako na to, pozrite si aj naše rady pre nakupovanie na Aliexpress.

Na vzniknutý toxický plyn nelejte vodu

Pozor si dajte aj na to, aby sa bielidlo nenachádzalo v nejakom dezinfekčnom prostriedku alebo v prípravku na pranie, pretože aj v takom prípade môže byť kombinácia s iným čistiacim prostriedkom nebezpečná. Ani ocot neodporúčame s bielidlom kombinovať. Ich kombinácia môže opäť vyvolať kašeľ, spôsobiť problémy s dýchaním aj pálením a slzením očí. Ak sa vám už nebezpečný plyn podarí vytvoriť, určite ho nezalievajte vodou. Ak by ste k zmesi bielidla a octu pridali ešte vodu, vytvorili by ste kyselinu, ktorá je rovnako dráždivá. Namiesto toho okamžite vyjdite na čerstvý vzduch a nechajte domácnosť poriadne vyvetrať. Pozrite aj naše ďalšie tipy ako na upratovanie a inšpirujte sa.

Spôsobiť si môžete aj popáleniny v ústach a v nose

Ďalšími nebezpečnými kombináciami sú napríklad peroxid vodíka a ocot, ktorý predstavuje nebezpečenstvo nielen pre pľúca a pre kožu, ale aj pre oči, hrdlo, nos a dokonca aj pľúca. Kombinácia bielidlo a alkohol vám zasa môže poškodiť zrak, pokožku, pečeň, obličky i nervový systém. Na čistenie odtokov a potrubia určite neodporúčame kombinovať čističe odtokov s bielidlom, pretože môžu spôsobiť popáleniny v ústach aj v nose vdýchnutím. Pozrite si radšej naše najlepšie tipy na prostriedky na čistenie sifónu namiesto experimentovania s kombinovaním rôznych čističov.