Príjemný vzduch v interiéri vám zabezpečí ideálna teplota a minimálna vlhkosť

Tropické teploty ako v prímorských krajinách a slabé zimy nie sú u nás za posledné roky nič výnimočné. Keďže sa klíma neustále mení, aj v nasledujúcich rokoch nás extrémne výkyvy teplôt a počasia budú trápiť.

Príjemný vzduch v interiéri vám zabezpečí ideálna teplota a minimálna vlhkosť
Príjemný vzduch v interiéri vám zabezpečí ideálna teplota a minimálna vlhkosť (Foto: unsplash.com)

Aby sme sa ale doma cítili príjemne, v lete si musíme dávať pozor na správny spôsob vetrania a v zime na správny spôsob kúrenia. Príjemný vzduch v interiéri vám ale zabezpečí ideálnu teplotu a minimálnu vlhkosť.

Pravidelné vetranie

Ak chcete mať v interiéri príjemný dýchateľný vzduch, vyžaduje si to pravidelné vetranie. Výmena vzduchu je dôležitá pre naše zdravie. V lete vám horúci stojaty vzduch spôsobí migrény. V zime vám zase v nevyvetraných miestnostiach môžu vysychať nosné dutiny a problémy pocítia najmä alergici na prach.

Vetranie v lete

Pravidelne vetrajte, nezávisle od počasia a ročného obdobia. V letných mesiacoch je veľmi dôležité vetrať zavčas rána, kedy nie je teplota taká vysoká. Ak bývate v dome a máte obytné aj podkrovné priestory, obzvlášť si dávajte pozor na výber strešných okien a vyberajte strešné okná, ktoré bránia prenikaniu vzduchu z exteriéru do interiéru a opačne.

Ak nestíhate zavčasu ráno, odporúčame neskoro večer, ideálne po 22:00. Akonáhle ale vyvetráte, okamžite zastrite žalúzie/závesy/ rolety, aby do interiéru neprenikali slnečné lúče a neprehrievali tak celú domácnosť počas toho, čo ste vy v práci. Okná zavrite a nenechávajte ani vetračku.

Vetranie v zime

V zime je dôležité vetrať do prievanu na pár minút. Predtým ale nezabúdajte vypnúť kúrenie. Miestnosti zbytočne neprekurujte, najmä však spálňu, kde by malo byť tak 17-18ºC. Ak ste použili kvalitnejšiu tepelnú izoláciu podláh a stropov, nemusíte sa báť, že by vám teplý vzduch z interiéru prenikal cez steny.

Zníženie vlhkosti

Znížiť hodnotu vlhkosti znížite pravidelným vetraním. Pri varení odporúčame používať odsávač pár, pri sušiaku z prádlom majte pohlcovač vlhkosti a v kúpeľni pri sprchovaní a kúpaní zapínajte ventilátor.

Text:PR