Čistota v kúpeľni je rovnako dôležitá ako jej zariadenie

Čistota pol života. Dvakrát to platí pre kúpeľňu, ktorá patrí k najchúlostivejším miestam v byte. Preto rovnako ako jej dizajn je dôležité aj zariadenie, ktoré by malo byť funkčné, ale aj dobre udržiavateľné.

Čistota v kúpeľni je rovnako dôležitá ako jej zariadenie
Čistota v kúpeľni je rovnako dôležitá ako jej zariadenie (Foto: PR)

Viac čistoty – viac času

Stačí k tomu zaobstarať si kúpeľňu, ktorej čistenie a údržba vás budú stáť menej námahy a pritom docielite dvojnásobný efekt. Ako na to? Začnite už obkladom. Spojenie kvalitných obkladov so správnou škárovacou hmotou bráni množeniu plesní. Niektorí výrobcovia ponúkajú obklady so špeciálne zušľachteným povrchom, na ktorých sa naviac nezachytávajú nečistoty. Pri dizajne obkladu sa pritom nemusíte obmedzovať, pokojne siahnite aj po členitej mozaike. Držte sa však pri tom rád odborníkov: „Pri kladení mozaiky odporúčame použiť nenasiakavú epoxidovú škárovaciu hmotu, ktorá stvrdne ako sklo. Spĺňa požiadavky na vodeodolnosť a hygienu, lebo zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov,“ radí Marína Marková z kúpeľňového štúdia Marktech.

Nemenej dôležitá je aj dlažba. Niekto uprednostňuje luxus a siaha po mramorových dlažbách. Avšak treba sa mať na pozore, ak kúpeľňu používajú aj deti: „V tomto prípade dbajte okrem ľahkej údržby aj na bezpečnosť. Najmä rodinám s deťmi odporúčame, aby si zvolili protišmykovú dlažbu.“ hovorí Marína Marková z kúpeľňového štúdia Marktech. Ak napriek tomu túžite po mramorovom efekte, voľte gres. Ten je na rozdiel od pravého mramoru nenasiakavý, dobre sa čistí a mramorová kresba sa nezničí.

Zariadenie, ktoré sa čistí samo

Najviac pozornosti pri údržbe kúpeľne venujeme sanite a batériám. Batérie treba chrániť pred vodným kameňom, ktorý je živnou pôdou pre mikroorganizmy. Ich pravidelným čistením predídete tvorbe špiny a usádzaniu vodného kameňa. Dbajte však na výber čistiacich prostriedkov. „Na každodennú starostlivosť používajte neutrálne prostriedky a vodu. K odstráneniu silných usadenín môžete použiť prostriedok s kyselinou citrónovou. Batériu vždy poriadne opláchnite a utrite ich do sucha utierkou,“ odporúča Marína Marková.

Z hľadiska hygieny je ale vždy najdôležitejšia sanita. Aj tu je dostupná keramika so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá odpudzuje nečistoty. „Novátorská technológia zaisťuje, že kvapky na povrchu sa okamžite zhluknú do guľôčok a stečú do odpadu i s rozpustenými nečistotami. A ak sa na povrchu predsa len niečo prilepí, tieto zušľachtené povrchy sa dajú ľahšie a ekologicky vyčistiť,“ dodáva Marína Marková. Podobne je to aj v prípade sprchových kútov, u ktorých je použité pravé sklo so zušľachteným povrchom. Usádza sa na nich menej nečistôt a to, čo predsa len zostane, možno len ľahko odstrániť bez použitia agresívnych čistiacich prostriedkov.

Text:PR